Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Different match-ups, different result for SVE in sectionals

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Ellsworth, 54011
Pierce County Herald
715-273-4335 customer support
Ellsworth Wisconsin 126 S. Chestnut St. 54011

GLENWOOD CITY - Clear Lake moved some of its wrestlers to different weight classes after it had lost a dual meet earlier in the season to Spring Valley/Elmwood. It a made big difference in the rematch.

Advertisement
Advertisement

The Warriors avenged the early-season loss to the Redbirds winning 31-28 Tuesday evening in the WIAA Division 3 Glenwood City Team Sectional.

Although the final score appears close it's only because Clear Lake forfeited the final two matches. They built up a 31-12 lead by winning five out of six matches from 285 pounds through to 138 pounds, right through the usual strength of the SVE line-up.

From that 44-26 loss to SVE in December, the Warriors have gone on to win the Northern Badger tournament, the Lakeland Conference title, the Lakeland West dual meet title and regional and sectional crowns as well.

Some different outcomes included Clear Lake's Ian Ruble getting a pinfall in February after losing in December's dual meet; Chant LaBlanc and Zach Elmer turning around closes losses into close wins; Cody Shafer moving down from 120 pounds to 113 and scoring a pinfall; Tim Anderson moving down to 126 to 113 and getting a huge pinfall and Mitch Paulson moving down from 152 to 138 and getting a major decision.

SVE moved down Jed Schlegel from 138 to 132 to try and stem the Warrior tide but was beaten in overtime 4-2 by Andrew Colbeth who also turned around a December loss into a win.

Perhaps the biggest difference from December's dual meet is Spring Valley/Elmwood losing five matches decided by two points or less.

The Redbirds' wins include Ethan Hofacker's 11-7 decision of Mitch Lein; Mike Roeseler's pin at 220 in 4:55 to tie the score at 9-9; Tyler Berg's 7-5 decision over Alex Colbeth at 126 and Zach Newton's 9-0 major decision over Cameron Crawford at 145.

WIAA Division 3 Glenwood City Team Sectional Final

Clear Lake 31, Spring Valley/Elmwood 28

170 - Garrett Paulson (Clear Lake) decisioned Kevin Fesenmaier 2-1

182 - Ethan Hofacker (Spring Valley/Elmwood) decisioned Mitch Lien 11-7

195 - Ian Ruble (Clear Lake) pinned Ryan Asher in 1:39

220 - Mike Roesler (Spring Valley/Elmwood) pinned Andrew Ninke in 4:55

285 - Chant Lablanc (Clear Lake) decisioned D.J. Wheeler 5-3

106 - Zach Elmer (Clear Lake) decisioned Andrew Webb 4-2

113 - Cody Shafer (Clear Lake) pinned Derek Huebel in 5:18

120- Tim Anderson (Clear Lake) decisioned Logan Newton 9-8

126 - Tyler Berg (Spring Valley/Elmwood) decisioned Alex Colbeth 7-5

132 - Andrew Colbeth (Clear Lake) decisioned Jed Schlegel 4-2 (OT)

138 - Mitch Paulson (Clear Lake) major decisioned Ryan Berg 9-0

145 - Zach Newton (Spring Valley/Elmwood) major decisioned over Cameron Crawford 9-0

152 - Jaron Turner (Spring Valley/Elmwood)receives forfeit

160 - Trent Miller (Spring Valley/Elmwood)receives forfeit

Spring Valley/Elmwood needed to rally to win its sectional semifinal dual over La Crosse Aquinas 44-30. The Blugolds led 24-12 before SVE came back with wins from Derek Huebel in a 3:38 pinfall at 113; Logan Newton's 1:02 pin at 120; Tyler Berg's 5:21 pin at 132; Jed Schlegel's 7-4 win at 138 over Mason Miller; Zach Newton's technical fall at 145 and Trent Miller's pin in 1:18 at 152.

Also winning in the dual for SVE was Jaron Turner at 160 with 6-0 decision over Austen Stenger, Kevin Fesenmaier 4-3 over Chris Poellinger at 170 and Ethan Hofacker with a 2:58 pin at 182.

WIAA Division 3 Glenwood City Team Sectional Semifinals

Spring Valley/Elmwood 44, La Crosse Aquinas 30

160 - Jaron Turner (Spring Valley/Elmwood) decisioned Austen Stenger 6-0

170 - Kevin Fesenmaier (Spring Valley/Elmwood)decisioned Chris Poellinger 4-3

182 - Ethan Hofacker (Spring Valley/Elmwood) pinned Paul McGettigan in 2:58

195 - Kieran Gordon (Aquinas) pinned Ryan Asher in :59

220 - Emil Walleser (Aquinas) received forfeit

285 - Caleb Pedretti (Aquinas) pinned Mike Roesler in 3:09

106 - Nick Burns (Aquinas) pinned Hank Larson in 4:45

113 - Derek Huebel (Spring Valley/Elmwood) pinned Alvin Christopherson in 3:38

120 - Logan Newton (Spring Valley/Elmwood) pinned Brendan Jensen in 1:02

126 - Jordan Corcoran (Aquinas) pinned Collin Huebel in 5:29

132 - Tyler Berg (Spring Valley/Elmwood) pinned Hank Lichter in 5:21

138 - Jed Schlegel (Spring Valley/Elmwood) decisioned Mason Miller 7-4

145 - Zach Newton (Spring Valley/Elmwood) tech. falled Ethan Reid 18-1

152 - Trent Miller (Spring Valley/Elmwood) pinned Scott Ring in 1:10

Clear Lake won its semifinal dual 42-36 over Ladysmith.

Spring Valley/Elmwood completes its dual meet season with an 10-7 overall record. SVE will still has plenty of wrestlers competing for individual state meet berths this Saturday at the individual sectional in Osseo.

WIAA Team Sectional Results

Division 1

Wausau West Sectional - No. 1 Wausau West 47, Menomonie 13

Bay Port Sectional - No. 4 Bay Port 41, Wisconsin Rapids Lincoln 15

Sauk Prairie Sectional - No.5 Sauk Prairie 37, No. 6 Holmen 23

Menasha Sectional - Kaukauna 47, Oshkosh West 12

Milton Sectional - No. 8 Lake Geneva Badger 29, Mount Horeb/Barneveld 23

Brookfield Central Sectional - Mukwonago 38, West Allis Central 21

Hartland Arrowhead Sectional - No. 10 Menomonee Falls 30, Wauwatosa West/East 27

Racine William Horlick Sectional - No. 9 Burlington 34, South Milwaukee 21

___________________________________________________________

Division 2

Ellsworth Sectional

Semifinal: No. 6 Amery 43, Rice Lake 24

Semifinal: No. 4 Ellsworth 49, Neillsville/Greenwood/Loyal 20

Final: No. 4 Ellsworth 45, No. 6 Amery 22

Oconto Falls Sectional

Semifinal: No. 3 Oconto Falls 48, No. 5 Wittenberg-Birnamwood 24

Semifinal: No. 1 Luxemburg-Casco 56, Little Chute 9

Final: No. 1 Luxemburg-Casco 35, No. 3 Oconto Falls 22

Lodi Sectional

Semifinal: No. 8 Mauston 31, No. 9 Lodi 30

Semifinal: Dodgeville 36, Brodhead/Juda 34

Final: No. 8 Mauston 54, Dodgeville 17

Pewaukee Sectional

Semifinal: No. 10 Chilton/Hilbert 39, Lomira 25

Semifinal: Kewaskum 49, East Troy 24

Final: No. 10 Chilton/Hilbert 48, Kewaskum 16

_____________________________________________________________

Division 3

Glenwood City Sectional

Semifinal: No. 4 Clear Lake 42, Ladysmith 36

Semifinal: No. 6 Spring Valley/Elmwood 44, La Crosse Aquinas 20

Final: No. 4 Clear Lake 31, No. 6 Spring Valley/Elmwood 28

Edgar Sectional

Semifinal: No. 3 Edgar 50, Crandon 27

Semifinal: No. 2 Coleman 46, Shiocton 28

Final: No. 2 Coleman 38, No. 3 Edgar 34

Brookwood Sectional

Semifinal: No. 10 Weston/Ithaca 39, Cashton 36

Semifinal: No. 1 Lancaster 69, Cambridge 12

Final: No. 1 Lancaster 41, No. 10 Weston/Ithaca 29

Markesan Sectional

Semifinal: No. 5 Random Lake 57, Laconia 15

Semifinal: Kenosha Christian Life 48, Johnson Creek 33

Final: Random Lake 63, Kenosha Christian Life 15

Advertisement
news@piercecountyherald.com
Advertisement
Advertisement
randomness