Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
WBA Tournament gets underway Friday
Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Ellsworth, 54011
Ellsworth Wisconsin 126 S. Chestnut St. 54011

The 62nd Wisconsin Baseball Association tournament begins Friday with regional play at Osceola, Haugen, Rib Lake and Ashland.

All three Pierce County teams, and St. Croix Valley League South Division co-champions, in the tournament play on Saturday. Ellsworth takes on Hallie at noon in Osceola. Prescott plays Sparta at Haugen at 6 p.m. and Plum City also plays at 6 p.m. vs. Whittlesey in Ashland.

Advertisement
Advertisement

Ellsworth will play at noon Sunday if they win while Prescott and Plum City play at 3 p.m.

The WBA State Tournament is Aug. 20-22 in Tomahawk.

The tournament pairings are as follows:

OSCEOLA

GAME 1 - Friday, August 13th - 7:30 PM - #2 Osceola Braves vs. #3 Cumberland Islanders

GAME 2 - Saturday, August 14th - 12 PM - #1 Hallie Eagles vs. #4 Ellsworth Hubbers

GAME 3 - Saturday, August 14th - 3 PM - #1 Chippewa Falls vs. #4 Ashland C&S Design

GAME 4 - Saturday, August 14th - 6 PM - #2 Hudson River Rats vs. Onalaska A's

GAME 5 - Sunday, August 15th - Noon - Winner Game 1 vs. Winner Game 2

GAME 6 - Sunday, August 16th - 3 PM - Winner Game 3 vs. Winner Game 5

HAUGEN

GAME 1 - Friday, August 13th - 8:00 PM - #1 Superior Lakers vs. #4 Hayward Hawks

GAME 2 - Saturday, August 14th - 12 PM - #2 LaCrescent Cardinals vs. Brill Millers

GAME 3 - Saturday, August 14th - 3 PM - #2 Haugen Hornets vs. #3 Whitehall Wolves

GAME 4 - Saturday, August 14th - 6 PM - #1 Sparta Miller vs. #4 Prescott Pirates

GAME 5 - Sunday, August 15th - Noon - Winner Game 1 vs. Winner Game 2

GAME 6 - Sunday, August 16th - 3 PM - Winner Game 3 vs. Winner Game 5

RIB LAKE

GAME 1 - Friday, August 13th - 7:30 PM - #2 Eau Claire Bears vs. #3 Rib Lake Lakers

GAME 2 - Saturday, August 14th - 12 PM - #1 River Falls Fighting Fish vs. #4 Merrill Rangers

GAME 3 - Saturday, August 14th - 3 PM - #1 Haugen Knights vs. #4 Interwald Woodticks

GAME 4 - Saturday, August 14th - 6 PM - #2 Taylor County Sausage vs. #3 Menomonie Eagles

GAME 5 - Sunday, August 15th - Noon - Winner Game 1 vs. Winner Game 2

GAME 6 - Sunday, August 16th - 3 PM - Winner Game 3 vs. Winner Game 5

ASHLAND

GAME 1 - Friday, August 13th - 7:30 PM - #2 Spooner Cardinals vs. #3 Oulu Blue Jays

GAME 2 - Saturday, August 14th - 12 PM - #1 Everest Merchants vs. #4 St. Croix Ravens

GAME 3 - Saturday, August 14th - 3 PM - #1 Ashland Merchants vs. #4 Tilden Tigers

GAME 4 - Saturday, August 14th - 6 PM - #2 Whittlesey Reds vs. #3 Plum City Blues

GAME 5 - Sunday, August 15th - Noon - Winner Game 1 vs. Winner Game 2

GAME 6 - Sunday, August 16th - 3 PM - Winner Game 3 vs. Winner Game 5

2010 WBA FINALS at TOMAHAWK

GAME 1 - Friday, August 20th - 6:30 PM - Winner HAUGEN GAME 5 vs. Winner OSCEOLA GAME 6

GAME 2 - Friday, August 20th - 9:00 PM - Winner ASHLAND GAME 5 vs. Winner RIB LAKE GAME 5

GAME 3 - Saturday, August 21st - 10:30 AM - Winner RIB LAKE 6 vs. Winner ASHLAND GAME 6

GAME 4 - Saturday, August 21st - 1:30 PM - Winner OSCEOLA 5 vs. Winner HAUGEN GAME 6

GAME 5 - Saturday, August 21st - 4:30 PM - Winner Game 1 vs. Winner Game 2

GAME 6 - Saturday, August 21st - 7:30 PM - Winner Game 3 vs. Winner Game 4

GAME 7 (CHAMPIONSHIP) - Sunday, August 21st - 1 PM - Winner Game 5 vs. Winner Game 6

Advertisement