Sections

Weather Forecast

Close

DSC track: Wolves take seven firsts

Kassye Todd

BOYCEVILLE -- Elk Mound took the boys and girls Dunn-St. Croix Conference titles at the conference meet on Tuesday, May 16 at Boyceville High School. The Mounders girls scored 140 points and the boys scored 203 points. 

The Elmwood/Plum City girls finished in fourth place with 94 points and the Spring Valley girls finished in eighth place out of eight teams. EPC and Spring Valley boys finished in eighth place with 40 points.

EPC freshman Katie Feuker took first place in the 400-meter dash with a time of 1:03.4. Senior Josie Tiffany took first place for the Wolves in the 800-meter race with a time of 2:32.92. EPC junior Kassye Todd took first place in the 1600-meter and 3200-meter races. The Wolves relay team of Kylee Sabelko, Emily Pickerign, Tiffany and Feuker won the 3200-meter race with a time of 10:06.12. 

Nic Forster was the only first-place winner for the Wolves finishing with a time of 2:07.01.

Results with winners and all local scorers can be found below. 

Dunn-St. Croix Conference MeetGirlsTeam scores: Elk Mound 140; Boyceville, Durand 115; Elmwood/Plum City 94; Colfax 76; Mondovi 61; Glenwood City 58; Spring Valley 39.100-meter: 1, Malean, B, :13.58. 200: 1, Heidorn, C, :28.0; 2, Feuker, EPC, :28.2. 400: 1, Feuker, EPC, 1:03.4; 800: 1, Tiffany, EPC, 2:32.92. 1600: 1, Todd, EPC, 5:24.04. 3200: 1, Todd, EPC, 12:05.94. 100 hurdles: 1, Cedarblade, EM, :17.9; 3, Bylander, EPC, :19.03; 8, Klinger, SV, :20.65. 300 hurdles: 1, Schleusner, C, :51.57; 4, Bylander, EPC, :53.51.
400 relay: 1, Boyceville, :53.59; 3, Spring Valley (O’Brien, Stans, Jacobson, Wegener), :55.03; 7, Elmwood/Plum City (Larson, Joyce, Nerby, Quinn), :1:06.23. 800 relay: 1, Colfax (Schleusner, Bowe, Buchanan, Heidorn), 1:51.93; 2, Spring Valley (O’Brien, Jacobson, Stans, Huntress), 1:52.14; 8, Elmwood/Plum City (Larson, Joyce, Pickerign, Ahlers), 2:07.98. 1600 relay: 1, Elmwood/Plum City (Sabelko, Tiffany, Pickerign, Feuker), 4:24.57; 4, Spring Valley (O’Brien, Bune, Wildner, Huntress), 4:33.2. 3200 relay: 1, Elmwood/Plum City (Tiffany, Pickerign, Sabelko, Todd), 10:06.12; 7, Spring Valley (Rustad, Hartung, Anderson, Peabody), 12:55.67.
High jump: 1, Malean, Boy, 5-0; 5, Stans, SV, 4-6; 7, Klatt, SV, 4-6. Pole vault: 1, O’Brien, GC, 7-9. Long jump: 1, Polzer, D, 16-0; 8, Huntress, SV, 14-4. Triple jump: 1, Polzer, D, 32-6½; 2, Feuker, EPC, 31-0¼; 6, Huntress, SV, 29-7¼. Shot put: 1, Lund, Mon, 31-2½. Discus: 1, Wold, B, 103-7.  
BoysTeam scores: Elk Mound 203; Durand 145; Mondovi 91; Glenwood City 65; Boyceville 51; Colfax 49; Spring Valley, Elmwood/Plum City 40.100: 1, Kurth, D, :11.06. 200: 1, Kurth, D, :22.83. 400: 1, Kurth, D, :52.31; 3, Erickson, EPC, :54.83. 800: 1, Forster, EPC, 2:07.01; 1600: 1, Hanson, EM, 4:53.9. 3200: 1, Hanson, EM, 10:45.23; 5, Kotval, SV, 11:12.15; 8, Pelzel, SV, 11:48.8. 110 hurdles: 1, Johnson, EM, :15.48; 2, Bosshart, SV, :16.54; 8, Johnson, SV, :19.4. 300 hurdles: 1, Johnson, EM, :42.2; 7, Johnson, SV, :46.85; 8, Rielly, SV, :46.99. 400 relay: 1, Elk Mound, :44.53. 800 relay: 1, Elk Mound, 1:34.05; 3, Elmwood/Plum City (Kernstock, Zignego, Erickson, Forster), 1:39.11. 1600 relay: 1, Elk Mound, 3:39.88; 4, Elmwood/Plum City (Forster, Zignego, Baier, Erickson), 3:49.03; 3200 relay: 1, Boyceville, 8:48.11; 5, Spring Valley (Anderson, Hannack, Laffin, Pelzel), 9:47.11.

High jump: 1, Evans, M, 6-0; 4, Osteen, EPC, 5-6; 5, Bosshart, SV, 5-6. Pole vault: 1, Krueger, B, 12-3. Long jump: 1, Redwine, EM, 20-3; 2, Bosshart, SV, 19-5¾; 6, Forster, EPC, 18-0¾. Triple jump: 1, Brantner, EM, 38-7; 3, Bosshart, SV, 38-0½; 6, Osteen, EPC, 34-7½. Shot put: 1, Zeilinger, D, 42-2. Discus: 1, Komro, D, 125-3.   

Jalen Knuteson

Jalen Knuteson started as a reporter in the sports department for the Pierce County Herald in October of 2016. He has spent time working for the Portage Daily Register as a freelance reporter and as a sports assistant for the Wisconsin State Journal.

Advertisement