Sections

Weather Forecast

Close

Cross country: Stuhl races to MBC honors

Ellsworth's Charlie Stuhl finished in sixth place at the Middle Border Conference cross country meet on Thursday, Oct. 11, by completing the 5k in 17:59.67. Dave Newman / RiverTown Multimedia1 / 2
Prescott freshman Amanda Auleciems led her Cardinals team at the Middle Border Conference cross country meet on Thursday, Oct. 11, with a time of 22:53.34. Dave Newman / RiverTown Multimedia2 / 2

Charlie Stuhl added another medal to his large collection on Thursday, Oct. 11, but his most recent hardware isn't from his wrestling accomplishments.

The Ellsworth junior finished sixth at the Middle Border Conference cross country meet at St. Croix Central on Thursday, earning himself MBC honors. Stuhl crossed the finish line at 17 minutes, 59.67 seconds, which is a new personal best time for the junior Panther.

As a team, the Panthers finished in fourth place and recoded a spread of 1:09.

The seventh-place Ellsworth girls were led by sophomore CeCe Groh who completed the 5k in 22:45.82 for a 27th-place finish.

The Prescott Cardinals finished in seventh place on the boys' side and in eight in the girls' division.

The Cardinal boys were led by Zach Knee who crossed the finish line at 19:04.58 for a 26th-place finish. Freshman Amanda Auleciems came in 29th place to lead the girls' team with a time of 22:53.34.

The Panthers and Cardinals will return to St. Croix Central on Saturday, Oct. 20, for their WIAA Division 2 sectional meet, which is scheduled to begin at 11 a.m.

This article will be updated with comments from athletes and coaches.

GIRLS' TEAM RESULTS:

1. New Richmond (37)

2. Osceola (47)

3. St. Croix Central (52)

4. Amery (129)

5. Baldwin-Woodville (166)

6. Somerset (169)

7. Ellsworth (177)

8. Prescott (200)

Ellsworth: 1. Groh (SO, 22:46, 27th overall) 2. Sophie Vogel (SO, 23:11, 31st) 3. Emma Swanson (SR, 23:31, 34th) 4. Claire Straub (SR, 24:14, 42nd) 5. Jolene Schultz (SO, 24:16, 43rd)

Prescott: 1. Auleciems (FR, 22:54, 29th) 2. Megan Gilles (JR, 23:29, 33rd) 3. Sami Braunlich (JR, 23:32, 37th) 4. Molly Thomley (JR, 25:51, 50th) 5. Isa Lonetti (JR, 25:57, 51st)

BOYS' TEAM RESULTS:

1. St. Croix Central (38)

2. Osceola (41)

3. New Richmond (68)

4. Ellsworth (103)

5. Amery (146)

6. Somerset (148)

7. Prescott (200)

8. Baldwin-Woodville (209)

Ellsworth: 1. Stuhl (JR, 17:59, sixth) 2. Addison Peters (SO, 18:28, 18th) 3. Kyle Perkins (SR, 18:53, 22nd) 4. Max Mitchell (JR, 19:09, 28th) 5. Wyatt Nelson (FR, 10:09, 29th)

Prescott: 1. Knee (JR, 19:05, 26th) 2. Eric Korfhage (FR, 19:17, 32nd) 3. Tristan Winkler (JR, 19:50, 43rd) 4. Luke Hillman (SO, 20:23, 47th) 5. Ethan Tutor (JR, 20:56, 52nd)

randomness